Uudised

Gerd Neggo nimelise tantsuõpetaja tunnustusstipendiumi laureaat on Elena Poznjak-Kõlar

Eesti tantsuajaloo suure mõjutaja, tantsija, tantsulavastaja ja pedagoogi Gerd Neggo (09.11.1891–01.09.1974) nimelise tantsuõpetaja stipendiumi eesmärgiks on tunnustada pühendunud tantsuõpetajat, kelle töös peegeldub meisterlikkus ja sisukus, avatus ja koostöövalmidus ning tegusus ja tahe panustada Eesti tantsuellu.  

Tänavu olid Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu üheksandat aastat välja antava stipendiumi kandidaatideks oma ala tipud Ilma Adamson, Paul Bobkov, Sille Kapper, Anastasia Koot, Elena Poznjak-Kõlar, Kai Valtna ja Helen Veidebaum. 

Gerd Neggo nimelise tantsuõpetaja tunnustusstipendiumiga pärjatakse Elena Poznjak-Kõlar, kes on hindamatult panustanud eesti balletikultuuri väärtuste hoidmisse ja arendamisesse, on pühendunud õpetaja, kunagine Vanemuise teatri priimabaleriin ja praegune repetiitor ning Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli juht. 

“Olen talle väga tänulik tema õiglase ranguse ning väsimatult kannatliku töö eest. Jelena õpetas meid armastama ja austama klassikalist balletti ja ületama ennast ka siis, kui piir tundus olevat liiga lähedal, ning rõõmustama iga tantsitud sammu üle. Jelena õpetas ka seda, et oma õpilasi peab usaldama – nendesse peab uskuma. Rasketel hetkedel oli tema särtsakas huumorimeel alati toeks ja meeleolu tõstjaks.” (Maria Goltsman, Elena õpilane, Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli I lennu vilistlane, täna ise balletiõpetaja ja tantsustuudio juht) 

“Ta õpetas meid mitte ainult professionaalselt tantsima, vaid ka mõtlema, analüüsima ja järeldusi tegema, et olla kunstivaldkonnas haritud. Jelena ise on väga musikaalne inimene ja tantsija. Meis kasvatas ta nõudlikkust, järjekindlust ja musikaalsust. Ta õpetas meid ennast muusikas väljendama. Iga noot ja nüanss oli seotud liigutusega, mis andis esitusele oma karakteri ja ilu. Iga peapööre ja noogutus värvis tantsu oma värvidega ja iga käeliigutus kuni sõrmeotsteni andis esitusele vormi ja puhtuse.” (Olga Simson, Elena õpilane, Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli I lennu vilistlane) 

“Oli imeline näha ja kogeda, kuidas on võimalik ühte harjutust õpetada igale õpilasele erinevalt, lähtudes õpilase võimetest ja keha iseärasustest. See on loovus, tarkus ja õpilase keha austamine, mis saab tekkida ainult suure isikliku kogemuse pinnalt.” (Kalli Pikas, Elena õpilane, Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli I lennu vilistlane, flamenko tantsija, koreograaf) 

“64 aastat tööd Vanemuise teatris balleti priimabaleriinina, repetiitorina ja pedagoogina on midagi sellist, millele alt üles vaadata. Tema panus balletikultuuri hoidmises ja arendamises Eestis on hindamatu väärtusega. Jelena on asendamatu.” (Mare Tommingas, Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli juhatuse liige, Vanemuise Balletijuht) 

Gerd Neggo nimeline tantsuõpetaja tunnustusstipendium antakse üle 22. novembril Vanemuise teatris pärast balletti “Romeo ja Julia”. 

Eelnevatel aastatel on Gerd Neggo tunnustusstipendiumi pälvinud Anu Sööt, Eve Noormets, Irina Pähn, Inna Sulg, Anu Ruusmaa, Anne Tamm-Kivimets, Rene Nõmmik ja Raido Mägi.
Gerd Neggo nimelist tantsuõpetaja tunnustusstipendiumi rahastab Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital.


Pressiteate koostasid:
Raho Aadla ja Sille Ardel

Blogi