Aili Rannaste 2.03.1928–22.07.2021

Eesti Balletiliidu liige 9.12.1998–22.07.2021

Aili Rannaste (Lilleste) oli endine Vanemuise balletisolist ja draamanäitleja


Haridustee

1940 – tšaardaš ja vene tants Udo Väljaotsa õppestuudio koolilaval

1939 – Udo Väljaotsa õppestuudio

1938 – Tiina Kapperi tantsustuudio

 


Lavatee

1944 – 1964 Vanemuise tantsutrupi liige. Pedagoogid Ida Urbel, Udo Väljaots, Sergei (Ivan) Lipatov, Maie Maasik.

1944 – 1964 osalemine Vanemuise lavastustes „Giselle“, „Bahtšissarai purskkaev“, „Vaskratsanik“, „Kalevipoeg“, „Kratt“ jt. Osalemine ooperilavastustes, väiksemad rollid draamalavastustes.

Olulisemad rollid balletiartistina

  • „Romeo ja Julia“ (1946 Ida Urbel)
  • Beatrice  - Aili Lilleste / Nina Kuusik „Kahe isanda teener“ (Ida Urbel)
  • Zobeide „Šeherazad“ (1951 Ida Urbel) – Aili Lilleste, Ülo Rannaste / Velda Otsus, Udo Väljaots
  • Röövlipealiku naine „Doktor Ai-ai-ai“ (1968 Ida Urbel)
  • Tiina ema „Tiina“ (1958 Ida Urbel)
  • Inglanna – Aili Rannaste / Ilse Adusson „Peer Gynt“ (1959 Ida Urbel)
  • Laim „Paganini“ Ida Urbel (1963 M.Fokini ja L.Lavrovski järgi)
  • Kontsertkava „Väikeste luikede tants“ (Ida Urbel) – Aili Rannaste Vanemuisest ja Tallinna Koreograafiakoolist Maasik, Raksnevitš, Petersons.
  • 1964 lahkumine balletirühmast seoses erialase pensioniga
  • 1971 Kaarel Irdi kutsel Vanemuise draamatrupi liige

Olulisemad rollid draamanäitlejana

Rollid lavastustes „Saabastega kass“;

1970 Anny „Charley tädi“ (Brandon Thomas, Mati Unt, lavastaja Kuno Otsus);

1959 Milvi „Seitse pikka päeva“ (Endla Hermann);

1958 Asta „Uusaastaöö“ (Epp Kaidu).

Külalisetendused

Aili Lilleste ja Ülo Rannaste gastroll Lätti Filharmoonia Sapožnini trupiga. Esitati pas de deux varvastel ja karaktertants „Saaremaa valss“.

Töö tantsupedagoogina

Kogu karjääri vältel balleti treeningud lastele ja täiskasvanutele: EPA õppejõudude lapsed, spordikooli- ja TRÜ iluvõimlejad jt.

10 aasta vältel tantsutunnid Simunas, Väike-Maarja vallas: Simuna koolis, lasteaias, rahvamajas.

Muu esindustegevus

1947 osalemine Moskva 800. juubeli puhul Tallinn – Moskva teatejooksus. Aili Rannaste oli Tartu eeljooksu võitjana kaasatud koos professionaalsete sportlastega Moskva delegatsiooni. Kaasnes marssal Semjon Budjonnõi tervituskõne Moskva staadionil ning kõrgetasemeline pidulik vastuvõtt Tallinnas.

Isiklik elu

1952 abiellus Ülo Rannastega, 1954 sündis tütar, 1966 sündis poeg, 1981 kolis perega Tartust Lagedile.

 

Aili enda sõnadega 20.02.2018:  

Olen sündinud 2.märtsil 1928.a Mäos, kuid aasta pärast kolisime Tartusse.

Tantsima hakkasin 10-aastasena, Tiina Kapperi stuudios ühe aasta, seejärel Udo Väljaotsa õppestuudios. 1940.aastal esinesin ka koolilaval tšaardaši ja vene tantsuga. Sõjategevuse lõppedes 1944.a sügisel hakati „Vanemuise“ lagunenud tantsutruppi uuesti kokku panema ja kutsuti ka mind teatrisse rühmatantsijaks. Algul olid treenereiks Ida Urbel ja Udo Väljaots, varsti tuli Sergei( Ivan) Lipatov, kes oma suure kogemuse ja nõudlikkusega pani meile tõelise tantsupõhja alla. Hiljem treenis meid Maie Maasik.

  Minu esimene esinemine teatris oli peale sõda kontsertetenduses rühmatants. Sõja järel tuli välja esimene ballett, mis oli ka minu esimene ballett – „Romeo ja Julia“. Seejärel „Kahe isanda teener“ (dubleerisin Niina Kuusikut Beatricena), „Šeherezades“ dubleerisime koos Ülo Rannastega Velda Otsust ja Väljaotsa ning jäimegi seda tegema pärast nende lahkumist. Olin rühmas kogu aja olnud paaris Ülo Rannastega, meid koos kutsuti ka Lätimaa ringreisile Filharmoonia Sapožnini trupiga, esitasime varvastel pas de deux` ja karaktertantsu „Saaremaa valss“ . Abiellusin Ülo Rannastega 1952. aastal, meile sündis tütar 1954.a. ja poeg 1966.a.

  Tegin kaasa peaaegu kõigis ballettides 1944-1964.aastal („Giselle“, „Bahtšissarai purskkaev“, „Vaskratsanik“, „Kalevipoeg“, „Kratt“ jpt. „Dr.Ai-ai-ai“-s olin röövlipealiku naine, „Tiinas“ oli mul Tiina ema osa, „Peer Gyntis“ inglanna(Ilse Adussoni dubleerides) ja „Paganinis“ Laim, lisaks olime tantsunumbriga sees peaaegu igas ooperis ja operetis. Et „Vanemuises“ oli kombeks kõiki erineval viisil rakendada, sai tehtud ka mitmeid pisirolle draamalavastustes.  Kontsertkavaks seadis Urbel neljale pikale tüdrukule „Väikeste luikede tantsu“ ( mina ja koreograafiakooli lõpetanud Maasik, Raksnevitš , Petersons).

   1947.a. toimus Moskva 800.juubeli puhul Tallinn- Moskva teatejooks, mis oli tol ajal väga võimas üritus ja suur sündmus. Tartu eeljooksu võitjana läksin Tallinna võistlema ja sealt valiti ka mind delegatsiooni, kusjuures ülejäänud olid ikka professionaalsed sportlased. Jooksime ausalt sentimeetritki varastamata.

Moskvas ootas meid suurejooneline vastuvõtt, staadionil ei olnud küll Stalin meid tervitamas, vaid marssal Budjonnõi. Ka Tallinnas korraldasid kõrged parteilased meile piduliku vastuvõtu.

  1964.a. läksin tantsurühmast pensionile ning Ird võttis mu kohe draamarühma, kus olin 7 aastat. Suuremad osad olid „Saabastega kassis“ ja Brandon-Undi „Charley tädis“, „Seitsmes pikas päevas“, „Uusaastaöös“.

  Juba tantsimise ajal ja ka pensionil olles andsin nii lastele kui täiskasvanuile balleti treeningtunde (EPA õppejõudude lapsed, Spordikooli- ja TRÜ iluvõimlejad jne.). Kümme aastat sõitsin igal teisipäeval Simunasse ja tegin seal terve päeva tantsutunde ja lavastusi koolis,  lasteaias, rahvamajas. Palk oli ju väike ja igasugune lisaraha kulus ära, pensionil olles võisid umbes ¼ palgast teenida, ülejäänu võttis riik ära. Publikumenuga „Charley tädi“ ja „Saabastega kassi“  tehes olin üks koormatumaid näitlejaid teatris, kuid palk võrdus 3 armeenia konjakiga.

  Vanaduspensionärina läks veidi kergemaks, töötasin suviti Võrtsjärve ääres Õlletehase puhkekodu - , hiljem mõne aasta Koolimäe perenaisena, kus on siiani võimalus olnud suvitada.

  Meie pere kolis 1981.a. Tartust Tallinna külje alla Lagedile, kus elan praegugi.

  Olen väga liigutatud, et olen uuele Balletiliidu juhtkonnale jälle meelde tulnud /…/. Parimad soovid kogu balletirahvale, elagu ballett!!!

 

 Lugupidamisega

 Aili Rannaste

20.02.2018.a.

 

Kirja originaal on balletiliidu juhatuse valduses. Originaali edastas juhatusele Lemme Saarma 23.02.2018.