Uudised

Rahvusvahelise tantsupäeva läkitus 2025

Sageli öeldakse, et tants suudab väljendada väljendamatut. Rõõm, lein ja meeleheide saavad nähtavaks – kehastunud väljendused meie jagatud haprusest. Selles suudab tants äratada empaatiat, inspireerida lahkust ja sütitada soovi ravida, mitte kahjustada.

Eriti nüüd – kui sajad tuhanded taluvad sõda, navigeerivad poliitiliste vapustuste keskel ja tõusevad üles ebaõigluse vastu – on aus enesepeegeldus eluliselt tähtis. See on raske koorem kanda – kehale, tantsule, kunstile. Ent kunst on endiselt parim viis väljendamatule kuju andmiseks, ja me saame alustada, küsides endalt: Kus peitub minu tõde? Kuidas austan iseennast ja oma kogukonda? Kelle ees vastutan?


Mihhail BARIŠNIKOV, Läti/USA
Tantsija, koreograaf

Sündinud Riias, Lätis, ja elab New Yorgis, Mihhail Barišnikovi peetakse üheks meie aja suurimaks tantsijaks. Rohkem kui 50 aastat kestnud karjääri jooksul tantsu, teatri, televisiooni ja filmi vallas on ta töötanud paljude silmapaistvate koreograafide ja lavastajatega. Pärast suurejoonelist algust Leningradi Kirovi Balletis saabus ta 1974. aastal Läände ning oli Ameerika Balletiteatri (American Ballet Theatre, ABT) esisolist. Aastal 1978 liitus ta New Yorgi Linna Balletiga, kus töötas George Balanchine’i ja Jerome Robbinsi käe all. Aastal 1980 sai temast ABT kunstiline juht ning järgmise kümnendi jooksul tõi ta esile uue põlvkonna tantsijaid ja koreograafe

1990.aastal asutas hr Barišnikov koos koreograaf Mark Morrisega White Oak Dance Project’i eesmärgiga laiendada Ameerika moderntantsu repertuaari ja nähtavust. 2005. aastal rajas ta New Yorgis Baryshnikov Arts – loomingulise keskuse, mis toetab eri distsipliinide kunstnikke üle kogu maailma.

Sündmused

Blogi