Blogi

Vastab Janis Garancis oma 80. juubeli puhul!

EESTI BALLETILIIT – küsimused juubilaridele


JANIS GARANCIS


1. Mis aastal lõpetasite balletikooli (ja millise)?

Lõpetasin Riia Koreograafiakooli 1962. aastal tuntud tantsija B. Tsukanovi klassis.


2. Millistes teatrites olete tantsinud?

1962-1967 olin Riia ooperi- ja balletiteatri tantsija. 1967-1993 olin Rahvusooper Estonia balletisolist. Olen oma karjääri jooksul külalisetenduste ajal tantsinud ka endise NSV Liidu liiduvabariikide teatrites ja ka paljudes välisriikides.


3. Värvikas mälestus kooliajast

Kooliaegsed mälestused on tuhmunud, kuid on meeles see tunne, kuidas mulle meeldis lavapraktika teatris. Lava tõmbas mind, lava oli mu lemmikkoht. 1965. aastal Riia balletikooli lõpuetendusel oli mul võimalus teatriartistina kooli aidata. Sain kolmel korral tantsida II vaatust balletist „Giselle” ja Alberti roll oli üks mu lemmikuid.


4. Värvikas mälestus teatrist (või lemmikroll)

Minu saatuseks oli olla õigel ajal õiges kohas. Eestiga oli mul sidet niipalju, et mu vanaisa liinis sugulased elasid Valkas, hiljem Tartus. Riia ja Tallinna balletikoolide vahel olid sõprussidemed. Kui 1962. a. lõpetas Tallinna kooli VIII lend, sain ma tulla Riia kooli väikese grupiga Estoniasse lõppkontserti vaatama. Tutvusin Ülo Vilimaaga, kes ka samal aastal lõpetas. Kui käisin sugulastel Tartus külas, vaatasin Vanemuises Ülo etendusi, kus ta oli kaastegev („Paganini”, „Ööbik”, „Kontrastid”). Riias vahetus balletijuhtkond, minu areng jäi toppama. Ülo kutsus küll mind Vanemuisesse, aga mind tõmbas pealinn, Estonia teater. 1967. a. käisin end ise pakkumas - Enn Suve ja Mai Murdmaa vaatasid mu üle ja andsid rohelise tule. Esimene suurem osa oli Prints Martsipan „Pähklipurejas”. Tantsisin vaheldumisi nii Tamara Soone kui Aime Leisiga. Siis tulid juba peaosad Mai ballettides „Võlumandariin”, „Joanna tentata” ja „Ameeriklane Pariisis”. 1969. a. me Aime Leisiga abiellusime, sündisid lapsed. Riia balleti juht A. Lembergs kutsus mind küll tagasi, aga minu elu oli nüüd jäädavalt seotud Eestiga ja Estonia teatriga. Riias oli rohkem klassikaline ballett au sees, aga mulle see ei sobinud. Mulle meeldis neoklassika, kaasaegne repertuaar ja seda sain ma kuhjaga tantsida nii Ennu kui Mai ballettides. Minu lemmikrollideks olid Don José „Carmenis”, Armen „Gajanes”, Suryn „Joanna tentatas”, Mercutio „Romeo ja Julias”, Kurat „Maailma loomises”, Peeter „Eesti ballaadides”.


5. Soovitusi praegustele tantsijatele

Balletikarjääris on väga tähtis, kes on juht ja kes on partnerid – nendega peab olema väga hea läbisaamine. Siis on ka õnnestumised.


Fotode allkirjad:

1. Riia Koreograafiakooli lõpuetendus: „Giselle” II vaatus. Albert. 1965

2. „Carmen”. José. Carmen – Tiiu Randviir. 1969

3. „Joanna tentata”. Suryn. 1971

4. „Romeo ja Julia”. Mercutio. 1971

5. „Maailma loomine”. Kurat. 1976

6. „Viru” varietees. Koos Merle Talvikuga. 1979

7. „Eesti ballaadid”. Peeter. 1980

8. Garderoobipidu. 1982

9. „Suur võlur – armastus” („Armunõidus”). Carmelo. Candelas – Lemme Järvi. 1984

Sündmused

Blogi